Pazartesi14

NEYYA EDEBİYAT

Hakkında

Pazartesi14, edebiyat incelemeleri yanında yaratıcı metinlerin yer aldığı, edebiyat sahasında daha iyiye ulaşmayı hedefleyen NEYYA Edebiyat Grubu’nun çabaları sonucunda var olan bir internet sitesi. NEYYA, son üç yıldır Papirüs dergisini hazırlamaktaydı. Kâğıt maliyetindeki artış yanında epeydir yaşanan dağıtım sorunları nedeniyle, süregelen edebiyat faaliyetlerinin ve yazıya dökülen çalışmaların sanal ortama taşınması kararı alındı. NEYYA’nın sözü edilen yöndeki gayretleri sonuçlanınca, kolaylıkla ve hızlı biçimde ulaşılan Pazartesi14 sitesi doğmuş oldu.
Pazartesi14 adı ise, NEYYA Edebiyat Grubu’nun sekiz yıldır bir araya geldiği günü ve saati işaret ettiği için tercih edilmiştir. Pazartesi14, kendisine ulaşan tüm edebi çalışmaları değerlendirecek ve sayfalarında yer verecektir.

Edebiyat çalışmalarına yaratıcı yazarlık atölyeleriyle başlayan NEYYA Edebiyat Grubu’nu kendi sesleriyle tanıyalım.                                             Bizler, 2010 yılından bu yana, İstanbul Kadıköy Belediyesi Koşuyolu Mahalle Evi’nde “NEYYA Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi” adı altında, Türk ve dünya edebiyatı üzerine araştırmalar, okumalar yapan, öyküler, denemeler yazan ve çalışmalarını edebiyatseverlerle paylaşan gönüllü bir grubuz. Atölye çalışmalarımızda genel olarak her yıl bir yazar veya belirli bir tema belirliyoruz. Yazarı, yaşamını, yazarın esin kaynaklarını ve eserlerinin edebiyat alanı içindeki yerini inceliyoruz. Seçilen eser ya da eserler ise çok çeşitli açılardan ele alınıyor. Döneminin ekonomik, sosyal özelliklerini nasıl yansıttığını inceliyor, karşılaştırmalı edebiyat okumaları yapıyor, eserin etkilediği başka eserler araştırılıyor, sinemaya uyarlandıysa filmleri izleyerek değerlendiriyoruz. Eserlerin kurgu veya kahramanlarını bazen fantastik bir dünyada yeniden yaratıyor, bazen de günümüze getirerek yaratıcı kurgular yapmaya çalışıyor ve kendi öykülerimizi yazıyoruz. Yazar ve eserle ilgili çalışmaları yapan kişiler varsa atölyemize konuk ediyoruz. Bir atölye dönemine yayılan bu çalışmaların sonucunu hem bir edebiyat dergisine aktarıyoruz hem de çeşitli sunumlarla edebiyatseverlere sunuyoruz. 2015 yılından itibaren “Papirüs” dergisini hazırlıyoruz. Ayrıca NEYYA katılımcıları olarak, her yıl farklı mekanlarda yeni “Yaratıcı Okuma Atölyeleri” ve “Yaratıcı Yazarlık Atölyeleri” açıyoruz.

%d blogcu bunu beğendi: