26 Şubat 1951 tarihinde doğan Ferhan Şensoy’un öykü ve şiirleri ilk olarak Yeni Ufuklar ve Soyut dergilerinde 1969 yılında yayımlandı.  Skeçleri 1970 yılında Devekuşu Kabare’de oynanmaya başladı.

1971 yılında Grup Oyuncuları çatısında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşayan Şensoy, 1972-1975 yılları arasında Fransa ve Kanada’da tiyatro eğitimine ve çalışmalarına Jerome Savary, Andre-Louis Perinetti gibi isimlerle devam ederken Montreal’de Ce Fou De Gogol adlı oyunuyla 1975’te En İyi Yabancı Yazar ödülünü aldı. Yine Montreal’de Theatre De Quatre – Sous’da da, yönetmenliğini yaptığı, Harem Qui Rit isimli müzikalde oynadı. Aynı yıl Türkiye’ye döndü.

1976’da Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nda, yazarlığını da yaptığı “Dur Konuşma, Sus Söyleme” adlı oyunda rol alan Şensoy, Türk Yazarları Tiyatrosu’nda da oyunculuk ve yönetmenlik yaptı. Garson rolüyle ilk kez televizyona çıktı.

1976 senesi içinde, TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’na çeşitli skeçler yazdı.

1978’de, ilk kitabı “Kazancı Yokuşu”nun yayınlandı. “Kızını Dövmeyen Dizini Döver” ile ilk kez bir film çalışması yaptı. Mete İnselel ile “Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu”nu kurdu ve kendi eseri olan, İdi Amin Avantadan Lavanta oyununda rol aldı ve yönetmenlik yaptı.

1979’da TRT’de, kendi yazdığı “Sizin Dershane” dizisinde oyunculuk yapan Şensoy, Ayfer Feray Tiyatrosu’nda da yine kendi yazıp yönettiği ve müziklerini yaptığı Hayrola Karyola oyununda rol aldı. Stardust Gece Kulübü’nde, yazdığı Dedikodu Şov isimli bir kabare gösterisini, Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası’yla sahneleyen Şensoy, aynı kulüpte, Arda Uskan’ın yazıp, Fuat Güner’in müziklerini yaptığı Kukla ve Kuklacı Kabare gösterilerinde rol aldı.

1980 yılında Ortaoyuncular adıyla, kendi tiyatrosunu kurdu. 14 Mart 1980’de Harbiye’de, Yapı Endüstri Merkezi Salonu’nda ilk kez perdelerini açan Ortaoyuncular’ın bünyesinde, ayrıca Nöbetçi Tiyatro adlı bir gençlik grubu kurarak yeni tiyatro sanatçılarının yetiştirilmesine katkıda bulundu.

1981’de, Parasız Yaşamak Pahalı’yı yazan ve Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı oyununu yazan ve yöneten Şensoy, Fuat Güner ve Özkan Uğur’un müziklerini yaptığı oyunda, Zeliha Berksoy’la beraber rol aldı. 

1982’de, Afitap’ın Kocası İstanbul kitabının yayımlanmasının ardından, Nöbetçi Tiyatro (Nöbetçi Oyuncular)’da Friedrich Dürrenmatt’ın Büyük Romülüs oyununu, En Büyük Romülüs Başka Büyük Yok adıyla sahneye koydu. Ayrıca kendi eseri Kiralık Oyun’u yönetti, oyunun müziklerini yaptı ve rol aldı.

Yıllar içinde birçok oyun yazdı ve içinde yer aldı. 1989 yılında Kel Hasan Efendi’den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu’nu Münir Özkul’dan devralan Şensoy, tarihî Ses Opereti’ni onardı ve Ses 1885 adıyla açtı.

Oyun yazarlığı, öykü yazarlığı, tiyatro yönetmenliği yaptı. Dizilerde yer aldı senaryolar yazdı. Yaşamı boyunca birçok esere imza attı. Yıllar içinde birçok ödül aldı.

Birinci basımı 2005 yılında yapılan Eşeğin Fikri adlı kitabından bir denemesi ile kendisini anıyoruz.

Hazırlayan: Zeynep Pınarbaşı