NEYYA Yaratıcı Yazarlık Atölyesi olarak Dünya Edebiyatı’ndan öyküler okuyor, her hafta bir yazarı inceliyor, öyküsüne paralel öyküler yazıyoruz.

Mayıs Ayında ilk yazarımız Gotik edebiyatın usta yazarı Edgar Alan Poe’ydu. Amontillado Fıçısı öyküsünü Hakan Kizir sundu. Ardından mahzenlerde geçen karanlık, tedirgin, ürpertici öyküler yazdık.

Sonraki hafta İngiliz edebiyatının sıra dışı öykücüsü Katrine Mansfield’ın Bebek Evi‘ni Oya Kaya sundu. Çocukluğumuzdaki bebek evlerimize gittik, öteki olmayı düşündük. Toplum ve algılar üzerine öyküler yazdık.

Edward Philips Lovecraft ile korku edebiyatına giriş yaptık. Cthulhu’nun Çağrısı‘nı Zeynep Pınarpaşı sundu. O tekinsiz yaratık Cthulhu meğer 21. yüzyılın pop kültürünü ne çok etkilemiş, rock şarkılarında, bilgisayar oyunlarında, çizgi filmlerde, hatta Batman filminde bile karşımıza çıktı. Tekinsiz yaratıklar, define avcıları, Mısır mitleri öykülerimizin konusu oldu. Korktuk ve korkuttuk.

Mark Twain ile mizahi dili inceledik. Adem ve Havva’nın Güncesi’ni İlkin Geylani sundu. İlk aşk, ilk kayıp, kadın erkek, Ademler, Havvalar öykülerimizde boy gösterdiler.

Haziran’a Ernest Hemingway ile giriş yaptık. İsviçre’ye Övgü’yü Özlem Budak sundu. Tren yolculukları, trende karşılaşılanlar, maceralar ile ilgili öykü yazmaya çalışıyoruz.

Dünya yazarları ile ilgili çalışmamız yeni yıla kadar sürecek. Her ay neler okuduk, neler yazıyoruz “Atölyeden” sayfasından paylaşacağız.

İz bırakan yazarların izinden yazdığımız öyküleri her hafta pazartesi14.com sayfasında okuyabilirsiniz.