Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktı.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşu yolunda atılan en önemli adım.  Atatürk günü olarak anılıyordu, 20 Haziran 1938 tarihinde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı olarak isimlendirildi. Gençlik, spor ve bayram birbirine çok yakışmış. Derslerde sporun biz gençlerin kişisel gelişimindeki faydası anlatıldı. Ama arkadaşlarımın hepsi spor yapmıyor.Daha çok arkadaşımın spor yapmasını isterdim.  

Bundan önceki yıllarda 23 Nisan Çocuk Bayram’ını kutlardım. Biz çocuklar ve gençler için bayramların olması çok güzel. Atatürk, hem son derece nazik hem de bizlere bilim yolunu açtı. Onun varlığı bana aydınlık geliyor. Bu bayram sonsuza kadar kutlansın istiyorum.  Yorulmadan koşmuş, ülkemizde yaşayanlar insanlar için elinden gelen her şeyi yapmış. Sürekli çalışmış, hep kitaplar okumuş, kitaplar yazmış. Onu siyah beyaz kısa filmlerde izledim. Bazılarında yorgun gördüm, üzüldüm. O halde çalışıyor, fikir alıyor, “Daha neler yaparız” diye uğraşıyor. Keşke daha uzun yaşasaydı. Daha az yorulsaydı.

Bir şiir yazmak geldi içimden.

Taklar kuruluyor, yürüyorum, Samsun, Erzurum, Sıvas, Ankara Yürüyorum, 

Yorulmuyorum.Tam da Atatürk  gibi.

Yürüyorum, O’nun yanındayım. 

O ne yapıyorsa, O ne düşünüyorsa, O ne okuyorsa ben oyum. 

Türkiye’nin genç evladıyım. Evlatlarıyız.

O, Bandırma vapurunda ben yemyeşil yollarda. 

Anadolu’dayız!

Düşünüyorum, ülkemizi almak için her bir ülkeden askerler geldi, Atatürk onları durdurdu. O zaman telefon yok, ekonomi yok, sadece savaşlar var. Ama Atatürk bizi korumayı başarıyor. Ağlamak geliyor içimden. Bandırma vapurunda yola çıkan 48 kişinin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için başlattıkları mücadeleden gurur duyuyorum. İleride bunu çocuklarıma hep anlatacağım. Atatürk’ün ülkesinde yaşadığım için çok şanslı ve sevinçliyim.

Nuri Can PİR

Bir Ortaokul Öğrencisi

.

__,_._,___