(1927 -29 Temmuz 2006)

BU KAVGA

‘Birgün gelecek’ diyor ve uyarıyorlardı, ‘biz

Yaşamlarımızın en katı anlarında bile

Umudu direnç bellemişiz

Ölmeyiz’…

Orda nice Menemen’ler

                                      Sivas’lar

Sincan’ı Susurluk’a bağladık

Lice Batman Maraş var

Gördünüz mü

İstanbul’dan Tunceli’ye kız gider

Kız değil anam bacım iz gider

Bu ne zulüm işkence

                               Dünya niçin karanlık

Çekilsin kanlı elleri üzerimizden

Bu kavga biter…                                                            

Hukukçu şair ve yazarlarımızdan İsmet Kemal Karadayı, 1927’de Tunceli Pülümür’de doğdu. Erzurum Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden (1951) mezun oldu. Yüksek lisans tez konusu ‘Atatürk İlkeleri ve Hukuk Devrimi’ idi. Bu çalışma İstanbul Barosu tarafından ödüllendirildi. 1982 yılına kadar Anadolu’nun değişik şehirlerinde ve İstanbul’da cumhuriyet savcısı olarak görev yaptı. 1969 Yılında Türk Hukuk Kurumunca Yılın Hukukçusu seçildi. Emeklilikten sonra 1994’e kadar İstanbul’da serbest avukatlık yaptı. 29 Temmuz 2006’da İstanbul’da vefat etti.

Karadayı’nın ilk yazısı ‘Faydalı İnsan’ Yeni Erzincan gazetesinde yer aldı.  Şiirlerinde kadın, özgürlük, aşk, toplumsal adaletsizlik, geçmiş, barış temalarını işledi. Sınıfsal ayrımlara, eşitsizliğe, savaşa karşı çıktı. Çoğunlukla serbest tarzda yazdığı şiirlerinde atasözü ve deyimlerden sıklıkla faydalandı.

‘İsmet Kemal Karadayı, adalete emek verdiği kadar şiire de emek vermiş bir bilge kişidir… Kısa şiirler… Bunlar kolay söylenmiş görünen, ama her biri güçlü bir ustalığın ürünü olan şiirler… Aforizmalar, Karadayı’nın bilgeliğinin ürünleri ve tanıklıklar uygar yaşama adanmış bir kafanın ve yüreğin belirlemeleri…’ (Afşar Timuçin)

‘İsmet Kemal Karadayı, ‘Unutmak Atları’nda (1972), İkinci Yeni şiir anlayışını benimsedi. Dizede nasıl bir sözcük uyumuna ya da nasıl bir tartıma yol açacağını düşünmeden, kimi zaman, nesne ile yüklem arasındaki doğru ilişkiyi bozdu. (…) Son şiirlerinde, atasözlerinden, halk deyimlerinden yararlanıyor. Bunlarla ördüğü şiirlerinde, toplumsal eleştirilere girişiyor. Denebilir ki, yeni bir taşlama türü yaratıyor.’(Vecihi Timuroğlu)

‘… Şair ve yazar İsmet Kemal Karadayı, her şiir kitabıyla aşka ve ironiye bir oya güzelliği veriyor, aşk’ın sularında kulaç atıyor… Ne ki aşk her şey demek değildir İsmet Kemal için. O, ülkesinde olup bitenlerin de tanığı, dahası, sanığıdır… Bir hukukçu olarak da demokrasi savaşımı veriyor, barış türküleri söylüyor Karadayı…’ (Ruşen Hakkı)

Karadayı, şiirin yanı sıra deneme, anı, günlük, öykü, derleme, eleştiri türlerinde de ürünler verdi. Anadolu’da görev yaparken gözlemlerini, yaşadığı ilginç olayları, siyası ve sosyal konuları, hukuk ve Atatürkçülük üzerine görüşlerini deneme ve anılarında yazdı. Şiir ve yazıları Yeni Ufuklar, Forum, Yansıma, Yazko Edebiyat, Türk Dili, May, Oluşum, Somut ve Gösteri dergileri ile Akşam, Yeni Tanin, Yeni Ortam, Politika ve Cumhuriyet gazetelerinde yayımlandı.

Gerçekçi çizgide yazdığı,  genelde şiirleriyle konu bakımından benzerlik gösteren öykülerinde günlük yaşam manzaraları yanı sıra kendi yaşamından izler de yer aldı.

‘İsmet Kemal Karadayı, sürekli insani değerleri savunan çok yönlü bir sanatçıdır.’ (Mehmet Aydın)

AŞK

(Ya da Sen)

Nar ayıkla a canım, yaklaş hadi uzan ver

Sen’i getir.. olmaz ki, ellerinsiz yiyemem

Gözlerin bende kalsın, resmini çizeceğim,

Her bakış bin ışıltı, çiçekler kaçtır böyle

AŞK KENDİNİ SUNMAK HA,

TOZ KÖPÜĞÜ ÇAĞLAYAN

Değerli sanatçı ve aydınımızı vefatının 14. Yılında saygı ile anıyoruz.

Kaynakça:

Seçilmiş Şiirler- İsmet Kemal Karadayı

teis.yesevi.edu.tr

www.biyografya.com

www.turkedebiyatcilar.net

Asil Şenol Topçu