13 Mayıs 1919 yılında Samsun’da doğan Vedat Türkali’nin asıl adı Abdülkâdir Demirkıran’dır.1951 yılına kadar, öz Türkçe kullanma zorunluluğu nedeniyle, Demirkıran soyadını alan yazarımız, Pirhasanoğulları soyundan geldiği için, 1960  yılında  mahkeme kararı ile soyadını Pirhasan olarak değiştirdi.

Lise bitinceye kadar öğrenimini Samsun’da tamamlayan yazar; yaz tatillerinde bakkal, marangoz, tuhafiyeci  gibi yerlerde çırak olarak çalıştı. Çocukluk yıllarında işçilerin, küçük esnafın, yoksulların  zor yaşam koşullarına tanıklık etmesi, sınıf bilincinin erken yaşta gelişmesine neden oldu.

Liseyi bitirdikten sonra İstanbul’a geldi. Askeri öğrenci olarak Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’ne girdi. Fakültede bitirme tezi Hocası Ahmet Hamdi Tanpınar olan Türkali: M.Fuat Köprülü, Ali Nihat Tarlan ve Ahmet Caferoğlu’ndan dersler aldı.1942 yılında  Edebiyat  Fakültesi Felsefe Bölümü öğrencisi Ayşe Merih Baysal ile evlendi.

Vedat Türkali ve eşi

Asker olduğu için şiir ve yazılarında önce Hasan Denizli, 1960 yılından sonra ise Vedat Türkali adını kullanmıştır. İlk öğretmenliğini Konya’nın Akşehir ilçesinde yaptı. Akşehir’e gelmesi geciken yoldaşının yolunu gözlerken, bir de İstanbul’a doğum için giden eşinin endişeli bekleyişi eklenince, İstanbul hasreti dayanılmaz oldu.  Bu günlerde aşağıdaki dizelerle başlayan “Bekle Bizi İstanbul” adlı şiiri yazdı.

Salkım salkım tan yelleri estiğinde

Mavi patiskaları yırtan gemilerinle

Uzaktan seni düşünürüm İstanbul

Binbir direkli halicinde akşam

Adalarında bahar

Süleymaniyende güneş

Ey sen güzelsin kavgamızın şehri

Bu şiir elden ele dolaştı, bir çok şarkıcı onu seslendirdi, ancak yıllar sonra Vedat Türkali’nin adıyla  anılır oldu.  Kendisini hiçbir zaman şair olarak görmedi. 

Daha sonraki yıllarda  Maltepe ve Kuleli Askeri Liselerinde öğretmenlik yaptı. 1951 yılında hakkında 141.maddeden açılan dava nedeniyle memuriyetten atıldı.

1954 yılında hapisten çıkınca kendini tamamen sinema ve tiyatroya adadı. Yılmaz Güney, Kemal İnci ve Suhhi Kaner ile tanıştı. Filmlerde asistanlık yaparak sinema dünyasına atıldı. Politik bir yazar olan Türkali, dünya görüşünü eserlerine yansıtmaktan hiç çekinmedi. İlk politik işçi filmi olan “Karanlıkta Uyananlar”ın senaryosunu yazdı. Antalya Film Festivali’nde Ertem Gönenç’in yönetmenliğini yaptığı bu filmle, En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı. Türk sinemasına otuza yakın senaryo kazandırdı. Üç filmin de yönetmenliğini yaptı.

Türkali’nin Edebiyat dünyasında tanınması 1970 yıllarından sonradır. İlk romanı “Bir Gün Tek Başına”, 1960 darbesi öncesinde yaşanan baskı ve toplumsal çalkantıları iki gencin aşk hikayesini ön plana çıkararak anlatır. Bu romanın Modernizme yakın olması, Türkali’nin sinemacılık teknikleri kullanmasından kaynaklanır. ( Sahneleme, Birden fazla anlatıcı) 

31 yıl sonra Londra’da yazdığı “Güven” ise  yazarın birikimlerini çok ağır bir emek süreci içinde kaleme aldığı romanıdır. Romanda, 1943 yılından itibaren TKP’nin örgütlenmesi, Sovyet Arşivleri’nde bulunan belgeler geniş bir şekilde araştırılarak  ve bilim adamlarına danışılarak, kitaba olduğu gibi aktarılmıştır. Hazırlanması on yıl sürmüştür.

Vedat Türkali 1942 yılında evlendiği Ayşe Merih Baysal ile Ayşe Merih Baysal’ın 31 Ekim 2013 yılındaki  ölümüne kadar beraberliğini sürdürmüştür.  Deniz Türkali (Tiyatro Sanatçısı) ve Barış Pirhasan (Senarist, Yapımcı) olmak üzere iki çocukları vardır..

Türkiye Yazarlar Sendikası ve Barış Derneği yöneticilik ve üyeliklerinde bulundu. 12 Eylül 1980  Darbesi’nden sonra açılan Aydınlar Dilekçesi ve Barış Derneği davalarından yargılandı.

Bir asra yakın yaşamı boyunca Cumhuriyet’in her dönemine tanıklık etmiş, gerçekçi bakış açısını  eserlerine yansıtmıştır. Sinemacı kimliği aracılığıyla ezilen halkın sorunlarının, işçi direnişlerinin Türk Filmlerinde yer almasını  sağlamıştır.

29 Ağustos 2016 yılında Yalova’da 97 yaşında hayatını kaybeden Vedat Türkali’yi saygıyla selamlıyoruz.

Romanları:

1974- Bir Gün Tek Başına

1983- Mavi Karanlık

1986-Yeşilçam Dedikleri Türkiye

1989- Tek Kişilik Ölüm

1999- Güven (2 cilt)

2004- Kayıp Romanlar

2009-Yalancı Tanıklar Kahvesi

Filmleri

Yönetmenlik:

1965- Sokakta Kan Vardı (Sinema Filmi)

1972- Kopuk (Sinema Filmi)

1972- Korkusuz Aşıklar (Sinema Filmi)

Senaryo:

1961- Otobüs Yolcuları

1964- Karanlıkta Uyananlar.

1974- Bedrena

1975­- Kara Çarşaflı Gelin

1977- Güneşli Bataklık

1986 –Fatmagülün Suçu Ne?  gibi filmlerin dahil olduğu 27 filmin filmin senaryosuna imza attı.

Şiir:

1979-Eski Şiirler Yeni Türküler

Oyun:

1971-141 Basamak

1976-Bu Ölü Kalkacak

1985-Dallar Yeşil Olmalı

Vedat Türkali’nin Aldığı Ödüller:

65. Antalya Altın Portakal Film Festivali En iyi Senaryo Ödülü, Karanlıkta Uyananlar

1970- TRT Oyun Ödülü, Dallar Yeşil Olmalı

1974- Milliyet Yayınları Roman Yarışması Birincilik Ödülü, Bir Gün Tek Başına 

1976-Orhan Kemal Roman Armağanı

1977- Altın Portakal Film Şenliği En iyi Senaryo Ödülü, Kara Çarşaflı Gelin

2016- Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü

ÖzeI Atay