Gazeteci-yazar (D. 1935, Ordu – Ö. 3 Kasım 2016, İstanbul). İlk öğrenimini Ordu Gazi İlkokulu’nda tamamlamış,  orta öğrenimini Talas Amerikan Okulu ve Tarsus Amerikan Koleji’nde yaptıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur.

Gazeteciliğe başladığı Milliyet’te uzun süre çalıştı, röportajlarıyla tanındı. Bir süre Hürriyet, Dünya ve Günaydın’da çalıştıktan sonra eski gazetesine döndü. 1951 yılında Ulus gazetesinin çocuk sayfasında çeviriler yaptı. 1953 yılında Hürriyet gazetesinin Tarsus muhabiri olarak çalıştı. 1959’dan 1994’e kadar Milliyet, Öncü, Hürriyet, Dünya, Günaydın, Sabah gazetelerinde muhabir, röportaj yazarı, köşe yazarı, genel yönetmen ve yayın genel yönetmeni olarak değişik görevlerde bulundu.

TRT’de röportaj programları hazırladı, sundu (1988-89). TRT 1, TRT 2, NTV ve TV8 televizyon kanallarında çeşitli programlar yaptı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Başkent Üniversitesi’nde gazetecilik dersleri verdi. Mütevelli heyet üyesi olduğu Başkent Üniversitesi’nce yayımlanan Bütün Dünya‘nın genel yayın yönetmenliğini yaptı. Aynı zamanda Başkent Üniversitesi’nin kuruluşları olan Radyo Başkent ve Kanal B adlı televizyonunun üst kurul üyeliğini yapmıştır. Mete Akyol Kanal B’de her pazartesi “Bilmek Gerek” adlı bir söyleşi programı yapmaktaydı. Gazetelerde yayımladığı yazılarından bir bölümünü kitaplaştırdı. Beşi gazetecilik deneyimlerini aktardığı altı kitabı vardır.

Mete Akyol, 3 Kasım 2016 günü İstanbul’da hayatını kaybetti. Saygıyla anıyoruz.

ESERLERİ:

Düzenzedeler (1978)

Mevzuat Böyle Efendim (1981)

Yazamadıklarım (1991)

Aynen Naklen (1994)

Hem Yaşadım, Hem de Yazdım (1995)

Bir Başkadır Benim Mesleğim (2008)

Şaheser Yılmaz