SEVGİ’YE
İnsan
Hiç ölmez gibi görünürken
En çok ölüyormuş
Öğrendik
Güner Sümer

Emin Karaca’yı ilk kez Kadıköy Çarşı’da bir susma eyleminde görmüştüm. Nükhet Eren’le TYS’den arkadaşlardı. Bu vesileyle tanışmıştık. Koşuyolu Mahalle Evimizde Yelken dergisiyle ilgili çalışırken Aba Müslim Çelik’le birlikte misafirimiz olmuştu. Hem yaşadıkları dönemin hem de kişisel dikkatlerinin etkisiyle olsa gerek, zengin birikimleri olan özel insanlardı. Henüz dijital devrimle kirlenmemiş dinç dimağları vardı. Ürettikleri onca eserden sonra bile diri tuttukları öğrenme merakı gözlerinden okunurdu. Emin Bey’in Neyya kütüphanemizde bulunan Mahmut Yesâri kitaplarından kendisinde eksik olanları bulduğu zamanki sevinç anı hâlâ gözlerimin önünde.

Değerli dostumuz Aba Müslim Çelik, 2017 yılında moderatörlüğünü yaptığım Neyya Okuma atölyesinde bir okuma tiyatrosu yapmıştı. Genç tiyatrocu arkadaşlar da ona eşlik etmişti. Bir yıl sonra hoş bir sürpriz yapıp bu defa beni de okumaya davet etti. Anton Çehov’un ‘Bir Evlenme Teklifi‘nde Emin Karaca ile kendisine eşlik edecektik. Çok şaşırmış, sevinmiştim. Emin Bey baba rolündeydi. İlk provamız için mahalle evinde buluştuk. Çok güzel bir ses tonu ve diksiyonu vardı. Yanlış hatırlamıyorsam, gençlik yıllarında Ortaköy’de bir sokak tiyatrosunda bulunduğundan söz etmişti. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde mahalle evimizin üst kat salonu misafirlerimizle doldu. Çok keyifli bir sunum yaptık. Dolu dolu alkışlandık. Değerli bir anı oldu bu benim için. Daha sonra oyunun tekrarını Ataşehir’de bir öğrenci yurdunda yaptık. Yurt müdürü, Aba Bey’in öğrencisi Betül Sinanoğlu bizi çok güzel ağırladı. Birlikte yemek yedik sohbetler ettik. Belediyeyi temsilen yetkili bir kişi de bize katıldı.

Emin Karaca’nın hareketli siyasi gündem için yaptığı tarihsel yorumlar çok ilgi çekiciydi. Bizi evlerimize geç vakitte bir şoför arkadaş bıraktı. İlk önce Emin Karaca’dan ayrıldık. Evi hafif meyilli bir sokakta, bahçe içinde mütevazi bir binadaydı. Aba Bey inerken Emin Bey’e sağlığına dikkat etmesini söyledi. Gün boyunca gidilecek kitap fuarlarından yapılacak projelerden bahsetmişlerdi. Hatta Emin Bey, Ankara’da bir gazetecilik ödülü daha alacakmış beni de davet etmişlerdi. Ne de olsa artık aileden sayılırdım. Emin Bey o gün hoşça kal dediği sevecen ifadesiyle, imzalı kitaplarındaki çalışma azmiyle hep aklımda olacak.

Filiz Bilge
18.1.2021