Memet Fuat, (16 Şubat 1926) edebiyat eleştirisi yazıları ile tanınan bir edebiyat adamı ve voleybola katkıları ile tanınan bir spor adamıdır. Nazım Hikmet’in eşi Piraye’nin oğludur. Manevi babası Nazım Hikmet hakkında eserler vermiştir.

1946’da ilk kitabını Tuna Baltacıoğlu’la yayımladı. Aşk ve Sümüklü Böcek adlı kitabın ilk yarısında Baltacıoğlu’nun, ikinci yarısında Memet Fuat’ın öyküleri yer aldı.

1950’de Tuna Baltacıoğlu ve Oktay Verevler ile Memleketimizde ve Dünyada Kitaplar adlı bir dergi çıkardı. 1951 yılında ikinci kitabı Yaşadığımız yayımlandı. Yeditepe dergisinde yayınladığı denemeler ile adını duyurmaya başladı. Üniversiteyi bitirince İstanbul’daki okullarda yardımcı öğretmen olarak çalıştı. Nazım Hikmet ile ilişkisi nedeniyle MEB’de çalışmayı sürdüremeyince özel İngilizce dersleri verdi ve Varlık yayınlarına kitap çevirileri yaptı.

1959’da dergilerde çıkan eleştiri yazıları sayesinde Ataç Eleştiri Armağanı’nı kazandı. Metin Yasavul ile De Yayınevi’ni kurdu. Yayınevinin ilk kitabı olarak 1960’ta yayımlanan Düşünceye Saygı eseriyle 1961 yılında Türk Dil Kurumu tarafından deneme-eleştiri ödülünü kazandı. Yayınevi, 1960 ile 1980 yılları arasında birçok kitap yayımladı. Yeni Dergi’yi çıkardı.

1980- 1983 yılları arasında Yazko Edebiyat Dergisi’ni yönetti. 1981’de Adam Yayınları’nın yerli yayınlar editörü oldu. Nazım Hikmet’in, Orhan Veli’nin yapıtlarının yeniden basılmasına öncülük etti. 1985’ten itibaren Adam Yayınları’nın genel yayın yönetmenliği görevini 1999’a kadar sürdürdü. 1992’de Çağdaşımız Makyavel başlıklı kitabıyla Sedat Simavi ödülünü Gülten Akın ile paylaştı.

1995’te Kültür Bakanlığı tarafından “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” verildi. 1996’da Edebiyatçılar Derneğinin onur ödülünü aldı. 1997’de Yaşasın Edebiyat dergisinin yaptığı soruşturmada Gölgede Kalan Yıllar başlıklı yapıtı yılın kitabı seçildi. 1999’da ikinci kez girdiği yoğun bakımdan çıkar çıkmaz tutmaya başladığı güncesi, ölümünden sonra Ölünceye Kadar başlığıyla iki cilt olarak yayımlandı. 19 Aralık 2002’de akciğer yetmezliğinden yaşamını kaybetti.

Adam Yayınlarından çıkan Ayrılıklar isimli deneme kitabındaki Ayrılıklar yazısını sizinle paylaşıyoruz.

Hazırlayan: Zeynep Pınarbaşı