‘Hukuk Kızları -90’ müthiş! Günde iki yüzün üzerinde whatsapp mesajı! Dün bizim istatistiğe meraklı hatunlardan biri konuların özetini yapmış. Yüzde altmış yemek tarifi, yüzde on faydalı bilgiler -sağlık, yüzde on faydalı bilgiler- kimyasallardan korunma, yüzde on TRT2’deki filmler, yüzde on diğer, yüzde doksan goygoy. Toplam rakama kimse kafayı takmadı. Yüzde altmış yemek tarifinin yüzde doksanı ekmek, börek, pizza, poğaça, kurabiye, pasta geri kalanı diğerdi. Süper bir analizdi doğrusu, çok faydalı besleniyoruz kızlar, çok başarılıyız, maşallah bize. Gülme, alkış, çiçek, nazar boncuğu emojileri. He valla, bir  de mütevazıyız ki. İnsanlar evde neden sıkılıyor anlamıyorum. Ben beş dakika boş kalmadım. Ben de. Ben de, ben de. Biz değil miydik her gün saatlerce o korkunç trafikte işe gidip gelen? Üstelik kariyer de yaptık çocuk da! Bunlar ne ki bize, adliye koridorlarını fethetmişiz biz!

Tavada kek pişirmiş Nurdan. Tarif lütfen. Hemen geliyor. Ertesi gün beş adet tavada pişmiş kek resmi. Yeni ürün, garıklı undan peynirli kek. Tariffff. Bu da bugünkü pastamız. Nasıl ama pastam? Sabah sabah başladın gene, canımız çekiyor, bak bi yerlerimiz şişecek. Bir mi? O kadar çok yerimiz şişiyor ki! Hooppp bir şişkolama karikatürü. Dünya batacak ağırlıktan sonunda. Bu dünya ne ağırlıklar çekmiş, bizi de çeker herhalde. Çekecek tabii, etmeseydi koronayı başımıza bela. Dünyanın ne suçu var, onu mahveden bizler değil miyiz? Bence de, sonuçta bir silkeleyecek hepimizi üzerinden, hadi yallah hepiniz uzaya, kafasını dinleyecek. Bizim ne suçumuz var, yapanları göndersin…

Kızlarrrr, boş verin şimdi, bakın ne oldu? Annemle Ada’ya gidemedik bu sene ebegümeci toplamaya, şansa bak ki ebegümeçleri Fenerbahçe’ye geldiler. Günlerdir evdeyiz, biraz çıkıp yürüyelim dedik.  Sahile paralel şu ince sokak deniz kıyısı sayılır ve bingo ebegümeçleri. Yapraklar kafam kadar. Kaç yıldır buradayım, hiç böyle büyüdüklerini görmemiştim, nasıl oldu anlamadım? Biz piyasadan çekilince meydan onlara kaldı da ondan. Hay Allah, annemi de getiremem ki sarma yapsın. Bu yaşa geldin, hala sarma yapamıyor musun, ayıp ayıp sana. Hukuk Fakültesinin yüz karası. Çok da faydalıdır ebegümeci, boğaza iyi gelir. Soğan sarımsakla beraber kavurup, yumurta kır, çok güzel olur. Pazı, ıspanak yapar gibi pirinçli de pişirebilirsin. Sağ olun kızlar, kavuruyorum, ikinci toplamada da pirinçli yaparım. Karada ölüm yok bize.

Gençlik takıntılı Şeboş, grubun adından mezuniyet yılımızı çıkartalım diye tutturdu. Hep beraber dövdük.  Zaten okulda da böyle çıkıntıydı bu. Hadi oradan be, yazdırmayın bana sizinkileri. Yirmi kızdan birden whatsapp tezahüratı. Yaz, yaz, yaz.  İçimizdeki profesör olmuşların -gerçek profesör, takma adı değil- birinden fırça. Otuz yıl oldu mezun olalı, hala uslanmadınız. Pardon hocam ve kıkırdama emojileri.

Vegan kurabiye! Benim kız vegan olmaya karar vermiş, ilk denemem, hindistan cevizi yağı, hindistan cevizi, badem sütü, az şeker, normal ve siyez unu karışık, kabartma tozu, vanilya, ölçüleri bilmem, kafama göre takıldım. Canım, kulübe hoş geldin, benimki üç yıldır vegan, her türlü site, dükkan bilgisi verilir. Benim oğlan da bir ara tutturmuştu vegan olacağım diye, sonradan vazgeçti Allahtan. Benim kız yedi ay dayandı. Demek ki yeni nesilde böyle bir akım var. Mutsuz hayvanların etini, sütünü, yumurtasını yemeyi reddediyorlarmış. Yani biz günaha mı girdik bunca yıl şimdi? Töbe, töbe.

Kitaplarım geldi, dört gün eve kapanmaya hazırlık. Veba’yı mı okusam önce. Kitap resimleri. Bir de Saramago mu koronada? Ben Barbara takılıcam, nostalji olsun. Ben de Kerime Nadir takılayım bari.  Gülme emojisi. En son otuz beş yıl önce okumuştun ben Barbara’yı. Yahu, çaktırmayın, iki de bir yıl, yaş, nooluyonuz be. Kızgın surat emojisi.  

Film seyrediyor muyuz kızlar? Ne var bu akşam? Murtaza. Yurt dışı festivallere katılmış galiba. TRT2 mi gene. Evet. Tamamdır. Başlıyorrr. Ay içim karardı kızlar ya. Benim de içim bayıldı. Ne uyuşuk film ya. Yani güzel de gene de…Ya yazışıp durmayın size gözüm kayıyor, kendimi veremiyorum filme. Kaçırdım işte. Kimi gömdü şimdi bu adam? Elin işte, gözün oynaşta olursa kaçırırsın tabii. Kadını gömdü. Kadın ne ara öldü? Oyacam kızlar sizi ha, dıt dıt dıt , bir filmi doğru dürüst seyrettirmediniz. Pardon Abla ya, bi daa olmaz.

Mormiksli kek yaptım. Vat! Vas! O da ne? Mor sebze ve meyvelerden yapılan un gibi bir şey. Tam antioksidan. Kızım yeter artık, tepe sersemi yaptın bizi sağlıklı yiyecek diye diye! Ben bir tek Tommiks’i biliyorum. Ben de kız küçükken ona mor pilav yapmıştım, mor lahana suyunu kullanarak. Desene kız onun için gitti dünyanın öbür ucuna. Biz de evde dana besliyoss, evdeki saksıdaki çimenle besliyoz, gübresini de saksılara koyup domat, salatalık, maydanoz vs ekiyoz,yalnız kokusu için ayda 300 kg kolonya harcıyoz, hadi bakem. Geçin dalganızı bakalım, yüz yaşına kadar yaşıycam ben. Biz olmadan tek başına napcaksınnnnn?

Askıda faturaya giren oldu mu hiç bugün? Giriyorum hep büyük rakamlar geliyor? Ben sabah erkenden girdim küçükler vardı? Akşama kalanlar zenginlere gülüm? Ya kızlar ben tanıdıklarıma yardım etmeyi tercih ediyorum. Nereden bileyim gerçekten ihtiyaçlı birine yardım ettiğimi? Ben de öyle ama burada dert başka, desteğimizi göstermek amaç. Aynı fikirdeyim. Ben de. Ben de. Evet, iyi bir uygulama, bilgisayarı açmalı. Ya biriniz tarif edin bana, nasıl ödeniyor, teknoloji özürlüyüm ben! Hukukçuların yüz karası ne olacak! Yaz gugıla, askıda fatura…

İyi ki varsınız kızlar, çekilmezdi bu günler siz olmasaydınız! Of çok dramatik oldu ama iyi ki varsınız gerçekten! Hem de çok duygusal oldu ama bence de iyi ki varız! Bu kadar geyik, yaşımıza ve statümüze çok yakışmasa da iyi ki varsınız benden de! Ne yaşı ya, gene de şu geçkin dahil iyi ki varsınız güzeller! Şu günler bir geçsin de toplanıp felekten bir gün çalalım. Çalalım. Çalalım. Çalalım. Dans eden kırmızı elbiseli kadın emojisi.

Asil Şenol Topçu